Print Page | Contact Us | Sign In | Join
ASHS Committees
Share |
August 2016-September 2017 Committees

Annual Conference Technical Program Committee

Dennis Ray, Co-Chair
Carl Sams, Co-Chair
Eugene Blythe (2013–2017)
Pablo Morales-Payan (2013-2017)
Wm. Vance Baird (2014–2018)
Bill Miller (2014–2018)
William B. Evans (2015–2019)
Jeanine M. Davis (2015–2019)
Justine Vanden Heuvel (2016-2020)
T. Casey Barickman (2016-2020)
John Dole (ASHS President, 2016–2017)*
Michael W. Neff (ASHS Executive Director)*

Awards Committee

Paul Bosland (2012–2017), Chair
Mary H. Meyer (2013–2018)
Michael A. Arnold (2014–2019)
Curt R. Rom (2015–2020)
John Dole (2016-2021)

Endowment Fund Committee

Paul Thomas (2012–2017), Chair
Brian Trader (2012–2017)
John L. Griffis, Jr. (2013–2018)
Curt R. Rom (2013–2018)
Kedong Da (2014–2019)
Ellen Paparozzi (2014–2019)
Ajay Jha (2015–2020)
Wayne Mackay (2015–2020)
Vanessa Gordon (2016-2021)
Paul Read (2016-2021)
John Dole (2016-2021)
Joan Davenport (ASHS Treasurer)*
Michael W. Neff (ASHS Executive Director)*

Executive Committee

Curt Rom, ASHS Board Chair (2014–2017)
John Dole, ASHS President (2014–2018)
Carl Sams, ASHS President-elect (2016–2019)
Joan Davenport, ASHS Finance Committee Chair (2016–2018)
Michael W. Neff (ASHS Executive Director)*

Fellows Screening Committee

Robert Trigiano (2014–2017), Chair
Mark Farnham (2014–2017)
Michele Warmund (2014–2017)
Robert Paull (2015–2018)
Elizabeth Baldwin (2015–2018)
Paul Bosland (2015–2018)
Zong-Ming Cheng (2016-2019)
Gregory Reighard (2016-2019)
John Dole, ASHS President (2016–2017)

Finance Committee

Joan R. Davenport (2012–2018), Chair
Peter Hirst (2014–2020)
Wayne MacKay (2016-2022)
Curt R. Rom, ASHS Board Chair (2014–2017)*
John M. Dole, ASHS President (2015–2018)*
Carl Sams, ASHS President-elect (2016–2019)*
Michael W. Neff (Executive Director)*

Horticulture Hall of Fame Selection Committee

Paul Bosland, (2014–2017), Chair
Mary H. Meyer (2014–2017)
Mary Rogers (2015–2018)
Mary Peet (2015–2018)
Michael A. Arnold (2015–2018)
Paul Read (2016-2019)
Tom Ranney (2016-2019)
John Dole, ASHS President (2016–17)*
Mary Lewnes Albrecht (ASHS Archivist/Historian)*
 Membership Committee

Candice Shoemaker (2015–2018), Chair
Yiqun Weng (2013–2017)
Tim Rhodus (2014–2017)
Claudia Melea Martin (2014–2017)***
Cassel Gardner (2015–2018)***
Teresita Amore (2016-2019)
Joe Kemble (2016-2019)
John Dole (ASHS President, 2016–2017)*
Michael W. Neff (ASHS Executive Director)*

National Issues Committee

Thomas Björkman (2014–2018), Chair
Dewayne Ingram (2014–2018)
Michael A. Arnold (2014-2017)
Curt R. Rom (2014–2018)
John Dole (2014–2019)
Carl Sams (2016-2020)
Dean Kopsell (2015–2017)
Kimberly Moore (2015–2017)
Holly Little (2016-2018)
Desmond Layne (2016–2018)
Michael W. Neff (ASHS Executive Director)*

Nominations and Elections Committee

Education Division
Mary Idowu (2015–2017)
(2015–2017)
(2016-2018)
(2016-2018)

Extension Division
Peter Hirst (2015–2017)
Charles Ingels (2015–2017)
(2016-2018)
(2016-2018)

Industry Division
Neal De Vos (2015–17)
Wenyan Du (2015–17)
(2016-2018)
(2016-2018)

International Division
Maria Jenderek (2015–2017), Chair
Jonathan Egilla (2015–2017)
(2016-2018)
(2016-2018)

Research Division
Paul Bosland 2015–2017)
Essie Fallahi (2015–2017)
(2016-2018)
(2016-2018)



Scholarship Awards Committee

Jeremy Cowan (2014–2017), Chair
Kauahi Perez (2014–2017)
Diane Beckles (2015–2018)
Jacob Domenghini (2015–2018)

Michela Centinari (2016–2019)
Rosanna Freyre (2016–2019)
Joan Davenport (ASHS Treasurer/Finance Committee Chair)*

Award Committees

Selection Committees for Career Awards

Outstanding Extension Educator Award
Annette Wszelaki (2014–2017) , Chair
Hannah Mathers (2014–2017)
Crystal Snodgrass (2014–2017)
Chuck Ingels ((2015–2018)
Connie Landis Fisk (2015–2018)
Eric Stafne (2015–2018)
Clive Kaiser (2016-2019)
Qingren Wang (2016-2019)
Nicole Martini (2016-2019)

Outstanding Industry Scientist Award
Peter Petracek (2014–2017), Chair
Erico Mattos (2014–2017)
Holly Little (2014–2017)
Thomas Colquhoun (2015–2018)
Heidi Kratsch (2015–2018)
Allen Owings (2015–2018)
Steve Millett (2016-2019)
Josh Weaver (2016-2019)
Lisa Alexander (2016-2019)

Outstanding Researcher Award
Wenhao Dai (2014–17), Chair
Karen Harris-Shultz (2014–17)
David Obenland (2014–17)
Michael J. Havey (2015–18)
Richard Bell (2015–18)
Yi Li (2015–18)
Ajay Nair (2016-2019)
Maria Jenderek (2016-2019)
Lekha Paudel (2016-2019)

Outstanding Graduate Educator Award 
Stan Hokansan (2014–2017), Chair
Rosa Raudales (2014–2017)
Shad Nelson (2014–2017)
Caula Beyl (2015–2018)
Kent Kobayashi (2015–2018)
Margaret Pooler (2015–2018)
Floyd Woods (2016-2019)
Ryan Contreras (2016-2019)
Aliya Momotaz (2016-2019)

Outstanding International Horticulturist Award
J. Pablo Morales-Payan (2014–2017), Chair
Dilip Nandwani (2014–2017)
Raul Cabrera (2014–2017)
Sastry Jayanty (2015–2018)
Bruce Schaffer (2015–2018)
Suping Zhou (2015–2018)
Peng Jiang (2016-2019)
Amir Khoddamzadeh (2016-2019)
Alyssa Cho (2016-2019)

Outstanding Undergraduate
Educator Award

Derald Harp (2014–2017), Chair
Kimberly Shearer-Lattier (2014–2017)
Bruce Dunn (2014–2017)
Xin Zhao (2015–2018)
Andrew Ristvey (2015–2018)
John Ruter (2015–2018)
Ami Erickson (2016-2019)
Sam Wortman (2016-2019)
Chad Miller (2016-2019)

Screening Committees for Publication Awards

Cross-Commodity Publication Award
Nnadozie Oraguzie (2014–2017), Chair***
Dario Chavez (2014–2017)
Jeffrey Brecht (2015–2018)
Chengyan Yue (2015–2018)
Stefano Musacchi (2015–2018)
Hye-Ji Kim (2016-2019)
Sastry Jayanty (2016-2-2019)

Extension Publication Award
Rebecca Brown (2014–2017), Chair
Shawn Steed (2014–2017)
Mengmeng Gu (2015–2018)
Lucy Bradley (2015–2018)
David Graper (2015–2018)
Bodie Pennisi (2016-2019)
Ramon Arancibia (2016-2019)

Ornamentals Publication Award
Ursula Schuch (2014–2017), Chair
James Klett (2014–2017)
Yan Chen (2015–2018)
Sven Svenson (2015–2018)
Matthew Taylor (2015–2018)
Margaret Hoffman (2016-2019)
Rosa Raudales (2016-2019)


Education Publication Award

Steve Newman (2014–2017), Chair
Michael Olszewski (2014–2017)
Justin Moss (2015–2018)
Rosa Raudales (2015–1208)
Harlene Hatterman-Valenti (2015–2018)
Eric Stafne (2016-2019)
Musa Mohamed (2016-2019)
Tori Jackson (2016-2019)

Fruit Publication Award
Patrick Conner (2014–2017), Chair
Yosef Al Shoffe (2014–2017)
Diana Cochran (2015–2018)
Rob Crassweller (2015–2018)
Renae Moran (2015–2018)
Tripti Bashisth (2016-2019)
Amaya Atucha (2016-2019)
Glenn Wright (2016-2019)


Vegetable Publication Award

Ainong Shi (2014-17), Chair
Jonathan Egilla (2014-17)
Changbin Chen (2015–18)
Stephanie Wedryk (2015–18)
Nancy Roe (2015–18)
Dilip Panthee (2016-2019)
Jack Juvik (2016-2019)
Wei Yang (2016-2019)
2016-2017 Ad Hoc and Special Committees

General Administration

Horticultural Landmarks Selection Committee
Richelle Stafne (2012–2017), Chair
Rose Ogutu (2013–2018)
Mary Lu Arpaia (2014-2019)
Stephanie Walker (2015–2020)
Suping Zhou (2016-2021)
Mary Lewnes Albrecht, Archivist/Historian

Certified Professional Horticulturist Board (CPH)
Chad Miller (2014–2017), Chair
Mike Orzolek(2014–2017)
Robert Mikkelsen (2015–2018)
Richelle Stafne (2015–2018)
Kerrie Badertscher (2016-2019)
Leslie Halleck (2016-2019)



ASHS Certified Horticulturist Board (CH)
Janet C. Cole, Chair
Kerrie Badertscher
Steve Carver
George Fitzpatrick
Robert Geneve
Mary Lamberts
Doug Needham
Karen Panter
Kay Phelps
Tim Rhodus
Susan Steinberg
Juanita Popenoe


William A. ("Tex") Frazier Lecture Series Selection Committee
John Dole (2012–2017), Chair
Kim Hummer (2013-2018)
Susan Miyasaka (2015–2019)
Peter Hirst (2016-2020)

Education Division

Education Advisory Council
Cynthia McKenney (Education Division Vice President), Chair
Sandra B. Wilson (Past Education Division Vice President)
All Working Group Chairs and Chairs-Elect, Education Division

Collegiate Activities Committee (CAC)
Stephanie Burnett (2010–2018), Chair
Diana Cochran (2013–2017)
Kimberly Moore (2013–2017)
Adam Newby (2014-2018)
Katherine Warpea (2014-2018)
David Kopsell (2016-2020)
Ashlyn Perry(Undergraduate WG Chair) (2016–2017)
Andrew Barroco (Past ACB President) (2016–2017)

Graduate Student Activities Committee
Brian Pearson (2014-18), Chair
Ainong Shi (2014-17)
Chieri Kubota (2014-17)
Amir Khoddamzadeh (2016-2020)
Chris Currey (2016-2020)
Alex Rajewski (2016-2020)

Extension Advisory Council

Desmond Layne (Extension Division Vice President), Chair
 Susan Barton(Past Extension Division Vice President)
All Working Group Chairs and Chairs-elect, Extension Division

Industry Division Advisory Council

 Holly Little (Industry Division Vice President), Chair
Angela Davis (Past Industry Division Vice President)
Vanessa Gordon
Jozsef Racsko
Nancy Roe
Sahap Kurtural
Holly Little
Neal De Vos
Peter Petracek
Craig Campbell
All Working Group Chairs and Chairs-elect, Industry Division

International Advisory Council

Mathieu Ngouajio (International Division Vice President), Chair
Essie Fallahi (Past International Division Vice President),
All Working Group Chairs and Chairs-elect, International Division

Research Advisory Council

Dean Kopsell (Research Division Vice President), Chair
Patricia Knight (Past Research Division Vice President)
All Working Group Chairs and Chairs-elect, Research Division

ASHS Editorial Boards

Journal of the American Society for Horticultural Science
Neal E. De Vos, Editor in Chief
Paul W. Bosland (2013-2016)
John A. Juvik (2014-2017)
Rebecca L. Darnell (2015-2018)
H. Brent Pemberton (2016–2019)


HortScience

M. LeRon Robbins, Editor in Chief
David Bryla (2009–2016)
Jianjun Chen (2010–2017)
Penny Perkins-Veazie (2011–2018)
Clinton Shock (2015-2019)

HortTechnology
Neal E. De Vos, Editor in Chief
Michael A. Arnold (2014-2016)

Joan Davenport (2014-2016)
Kimberly K. Moore (2015-2017)
Peter M. Hirst (2016–2018)

1018 Duke Street
Alexandria, VA 22314
Phone: 703.836.4606
Email: webmaster@ashs.org